ALFA.lt eteryje apie pertvarką, įvaikinimo mitus ir Lietuvą be vaikų globos namų

Nuo liepos 1-osios Lietuvoje įsigalios naujas Vaiko teisių apsaugos įstatymas, kuris ne tik užtikrins pagalbą krizinėje situacijoje atsidūrusiems vaikams, tėvams, mažins vaiko teisių apsaugos atotrūkį tarp miesto ir kaimo savivaldybių, bet ir sukurs naują, vaikų saugumą ir pagalbą tėvams užtikrinančią specialybę – atvejo vadybininkas, kuris krizės ištiktą šeimą seks nuo pradžios iki pabaigos ir pasistengs suteikti maksimalią pagalbą.

Apie vyksiančius pokyčius naujienų portalui Alfa.lt papasakojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė ir socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Specialisčių teigimu, pertvarka vaiko teisių apsaugos srityje – būtina.

Pilnai funkcionuojančiai sistemai trūksta daug ko – to vienu žodžiu neapibūdinsi. Iš tikrųjų naujame įstatyme yra sudėti pagrindiniai dalykai ir viskas, ko reikia, kad ji funkcionuotų geriau. Tai nereiškia, kad dabar yra vienareikšmiai, tačiau vis tiek kažko laiku nepamatydavom, galbūt neturėdavom pakankamai kompetencijų įvertinti. Na, ir turėdavome daug skaudžių patirčių, kurios mums visiems puikiai žinomos“, – pasakojo V. Augienė.

Pasak jos, svarbiausi naujojo įstatymo tikslai – nepertraukiamos vaiko teisių apsaugos užtikrinimas ir pagalbos suteikimas vaikui, vaiko ir šeimos grėsmės vertinimo atlikimas, vaiko balso girdėjimas, operatyvus atvejo vadybos vaikui ir šeimai inicijavimas ir koordinavimas. Mobilios komandos pagalbos teikimas, kai vaikas paimtas iš šeimos, vaiko teisių apsaugos sistemos operatyvumas, efektyvumas bei išgrynintos valstybės vaiko teisių apsaugos institucijos funkcijos formuojant vienodą praktiką Lietuvoje – socialinė ir teisinė vaiko teisių apsauga.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė teigė, kad centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema turės užtikrinti, kad į kiekvieną probleminį įvykį būtų sureaguojama kuo greičiau ir efektyviau.

„Šiuo metu yra nusistovėjusios skirtingos praktikos, kurios nebūtinai yra blogos, tačiau mes norėtume tam tikrų vienodų standartų, kilstelėti kokybę – tiek vaiko teisių specialistų darbe, tiek socialinių darbuotojų darbe. Noriu pabrėžti, kad keisis ne tik vaikų apsaugos sistema, bet ir savivaldybių sistema, paslaugų sistema šeimai, konkretaus atvejo įvertinimo, jo išsprendimo algoritmas. Kaip jis funkcionuos nuo liepos 1 dienos, priklausys nuo mūsų pasirengimo ir maksimalaus išsiaiškinimo, kaip tai galėtų veikti.

Taip pat atsiras nauja specialybė – vadinamasis atvejo vadybininkas, kurio pareiga – sekti ritmą nuo įvykio pradžios iki pabaigos. Jis žinos, nuo ko prasidėjo ir kaip baigėsi kiekvienas probleminės šeimos atvejis“, – sakė V. Augienė.

Plačiau apie tai – Alfa.lt vaizdo reportaže: https://i2.alfi.lt/32517/20/53.mp4