Naujienos

Šiandien – pasaulinė Dauno sindromo diena

Dalis naujagimių gimsta sirgdami genetine liga – Dauno sindromu arba trisomija 21 (1866 m. John Landon Down pirmasis aprašė šią ligą). Mokslininkams iki šiol nepavyksta nustatyti, dėl ko gimsta naujagimiai su Dauno sindromu. Rizika pagimdyti vaiką vienoda visų rasių, socialinių grupių, įvairaus išsilavinimo ar religinių pažiūrų žmonėms. Visgi nustatyta, jog rizika pagimdyti Dauno liga sergantį vaiką didėja moterims nuo 35–40 m. Vaikai, kuriems nustatytas Dauno sindromas, neretai vadinami „saulytėmis“ arba „saulės vaikais“.

Lietuvoje dalis tėvų išsigąsta ir atsisako savo Dauno sindromu sergančių biologinių vaikų, tačiau šiandien galima pasidžiaugti, kad be tėvų globos likę Dauno sindromu sergantys vaikai nelieka vieni. Jie randa namus.

Mūsų šalyje Dauno sindromu sergantys ir tėvų globos netekę vaikai auga vaikų globos namuose arba būna įvaikinami užsienio piliečių. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, organizuodama šių vaikų įvaikinimą, bendradarbiauja su JAV įvaikinimo agentūra „The open door adoption“. Ši organizacija iki 2021 vasario 28 d. turi įgaliojimą veikti Lietuvoje vykdant tarptautinį įvaikinimą.

Visai neseniai keturiolikos metų mergaitė, serganti Dauno sindromu, rado namus JAV. Pasak JAV įvaikinimo agentūros „The open door adoption“ įgaliotosios atstovės Lietuvoje Silvos Jūratės Savickaitės, kiekvienas vaikas nusipelno gyventi šeimoje, todėl labai džiugu, kad mergaitei pavyko rasti namus. „Vasario 28 dieną Aistei buvo įteiktas JAV pilietybės pažymėjimas. Kadangi Aistė moka parašyti savo vardą, ji pasirašė pilietybės gavimo knygoje. Mergaitė džiaugėsi tėvų ir visos ją priimančios bendruomenės sveikinimais,“ – pasakoja S. J. Savickaitė.

Dauno sindromu sergantis vaikas yra išskirtinis, o šeimoms, norinčioms įvaikinti tokį vaiką, reikia ypatingo pasirengimo. Šeimos priima ilgalaikį sprendimą, žino, kad visą gyvenimą susidurs su sunkumais. Priimdamos sprendimą įvaikinti, šeimos visada kalba apie tokių vaikų galimybes, kurios skleidžiasi tik šeimoje ir visuomenėje, priimančioje vaiką ir šeimą kaip visumą. Kiekvienas vaikas yra nusipelnęs gyventi šeimoje. 

Pasak S. J. Savickaitės, norinčioms įvaikinti Dauno sindromu sergantį vaiką šeimoms yra pasakojama apie vaikų poreikius ir jų galimybes, kurios atsiskleidžia tik mylinčioje ir priimančioje visuomenėje.

„Visi Dauno sindromu sergantys vaikai anksčiau ar vėliau eina į mokyklą, mokosi, išmoksta anglų kalbą. Jų sugebėjimai vis auga. Štai ir anksčiau JAV piliečių įvaikintas lietuvis Benas iš pradžių visai nekalbėjo, susikalbėdavo tik ženklų kalba, bet laikui bėgant jis išmoko anglų kalbą,“ – džiaugiasi JAV įvaikinimo agentūros atstovė.

Ministras Linas Kukuraitis Seime pristatė vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką

Liepą turinčioje pradėti veikti naujoje vaiko teisių apsaugos tarnyboje žada dirbti mažiausiai 90 proc. dabar savivaldybėse dirbančių vaiko teisių specialistų, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras. Lino Kukuraičio teigimu, darbo pasiūlymai pateikti visiems 375 vaikų teisių specialistams, kurie dirba savivaldybėse.

Ministras taip pat teigė, kad vaiko teisių apsaugos specialistai regionuose jau dabar uždirba daugiau negu vidutinis atlyginimas Lietuvoje, ir būtent konkurencingas atlyginimas padeda pritraukti darbuotojus.

Iš 59 savivaldybių sulaukta atsakymų, kad kol kas 8 proc. darbuotojų nesutinka pereiti į naująją struktūrą.

„Laukiame naujausių duomenų ir tada turėsime galutinį procentą, bet bent jau dėl 89,26 proc. darbuotojų esame tikri, kad jie pereis į naują struktūrą“, – antradienį Seime per Vyriausybės pusvalandį teigė ministras.

Jis Seimo nariams pristatė, kaip vyksta pasirengimas liepos 1 dieną įsigaliosiančiai naujai centralizuotai vaiko teisių apsaugos sistemai.

Pasak L.Kukuraičio, planuojama, kad naujoje struktūroje dirbs 644 darbuotojai.

Darbuotojų perkėlimo procedūros bus pradėtos balandžio 15 dieną.

„Mums reikia Vyriausybės nutarimų dėl įstaigos nuostatų ir didžiausio leistino skaičiaus. Tada mes visiems išdalinsime pareigybines instrukcijas. Kol neturime patvirtintos įstaigos struktūros ir darbuotojų skaičiaus, negalime išdalinti tų pareiginių instrukcijų. Nuo balandžio 15 d. bus kiekvienam aišku, ką jis konkrečiai darys, nes visos pareigybinės instrukcijos jau yra parengtos“, – sakė L.Kukuraitis.

Ministro teigimu, savivaldybės sutiko perduoti vaiko teisių specialistams 42 automobilius, 44 bus papildomai nuomojami.

„Tai turėtų užtikrinti poreikį tiek kasdieniu pagrindu lankyti šeimas ir užtikrinti transporto poreikį, tiek užtikrinti budėjimą, kurį mes organizuosime per budinčiuosius, o taip pat ir mobiliųjų komandų poreikį“, – tvirtino L.Kukuraitis.

Daugiau skaitykite: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/l-kukuraitis-i-centralizuota-vaiko-teisiu-apsaugos-istaiga-zada-pereiti-90-proc-darbuotoju-56-943550?utm_source=rssfeed_default&utm_medium=rss&utm_campaign=rssfeed

Viceministrė Vilma Augienė pristatė Vaiko globos ir įvaikinimo naujienas

Šiandien Seime vykusioje konferencijoje „Įvaikinimas ir globa: ar įstatymai atitinka realius poreikius?“ Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė skaitė pranešimą, apie Vaiko globos ir įvaikinimo naujoves 2018 m. Visą pranešimą skaitykite čia: /media/image/Vilma Augienė_Globos naujoves.ppt

Prasidėjo „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“

Šiandien prasidėjo devintoji „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurios metu siekiama dar kartą sutelkti visuomenės dėmesį į patyčių problemą. Daugiau informacijos: https://goo.gl/9D2QYU
#BEPATYČIŲ #VeiksmosavaitėBEPATYČIŲ #Vaikųlinija

Apie „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“ šiandien vyksiančią diskusiją „Kur prasideda ir baigiasi patyčios, humoras ir politinė satyra?“ skaitykite plačiau čia:
https://www.facebook.com/events/549377302102942/

Gimdamas vaikas atsineša teisę į saugią vaikystę

Jau nuo liepos 1 dienos visų Lietuvos mažųjų piliečių teisės bus ginamos vienodai, nesvarbu, kuriame šalies kampelyje vaikas gyvena. Visą parą dirbantys budėtojai, visiškas nepakantumas smurtui, aiškūs grėsmės vaikui lygiai, kompleksinė pagalba šeimai. Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Žydronės Žukauskaitės-Kasparienės, pokyčiams įvykti reikia laiko, bet dabar, kai nėra vienodos tvarkos ir aiškios vaiko teisių apsaugos sistemos, jie yra tiesiog būtini. Kai įsigalios naujasis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybės vaiko teisių apsaugos institucija, o savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais.

„Šiuo metu rinkdami savivaldybių duomenis matome, kad 90 proc. vaiko teisių skyrių darbuotojų sutinka pereiti dirbti į tarnybą. Iki šiandien atsakymus yra pateikusios 52 iš 60 šalies savivaldybių. Mes tai labai vertiname ir esame pasiruošę kartu pradėti naują etapą vaiko apsaugos sistemoje. Turime siekį, kad vaiko teisių gynėjas visų pirma būtų girdintis vaiką, atsakingas, profesionalus, patikimas, gerbiamas darbuotojas. Darbuotojų patirčiai, žinioms, praktikai stiprinti esame numatę mokymus“, – teigia direktorė.

Visą straipsnį skaitykite: https://gyvbudas.lrytas.lt/seima/2018/03/12/news/gimdamas-vaikas-atsinesa-teise-i-saugia-vaikyste-5114795/

Dingusiems vaikams ieškoti - Facebook AMBER ALERT

Šiandien Lietuvoje įjungta dingusių vaikų paieškos sistema „Amber alert“ - informaciją apie dingusius vaikus nuo šiol matys visi Lietuvos „Facebook“ vartotojai. Sistemos starto renginyje tiek Lietuvos prezidentė, tiek „Facebook“ atstovė ir buvusi FTB darbuotoja Emily Watcherteigė, kad šiuolaikinės technologijos atveria plačias galimybes visuomeinėje veikloje ir būtų tiesiog neatleistina jomis nepasinaudoti.

„Socialiniai tinklai yra įrankis, padedantis žmonėms“, – teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė, simboliniu mygtuko paspaudimu paleidusi šiuolaikinę vaikų paieškos sistemą „Amber Alert“.„Socialinis tinklas „Facebook“ parodė, kad Lietuva yra bendruomeniška, žmonės – neabejingi, visuomeniški ir jie nori padėti vieni kitiems. Yra daug pavyzdžių, kai po stresinių situacijų šeimos kreipiasi į žmones socialiniuose tinkluose ir per trumpą laiką suteikiama reikiama pagalba“, – teigė kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorius Andrius Tapinas.Kaip veikia „Amber alert“.

Patiems vartotojams nieko daryti nereikia. Pranešimą apie dingusį vaiką gavusi policija įvertina jo rimtumą ir specialiu kanalu kreipiasi į „Facebook“ administraciją, kuri inicijuoja specialų skelbimą. Jis rodomas visų „Facebook“ vartotojų naujienų juostoje 200 km spinduliu aplink įvykio vietą.Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorės Natalijos Kurčinskajos teigimu, „Amber Alert“ sistema Bulgarijoje parodė, kad per mėnesį taip paskelbiama apie 20 dingusių vaikų – bet, žinoma, skaičiai Lietuvoje gali būti ir kitokie.

Lietuva tapo 16-ąja valstybe, kurioje veikia „Amber Alert“, ir pirmoji valstybė iš Šiaurės šalių.

Statistika rodo, kad 2017 m. ieškota 1143 vaikų. Kai kurių paieška paskelbta pakartotinai.

Ministras Linas Kukuraitis: „Šiuo metu dėmesį ypač koncentruojame į vaiko teisių sistemos pertvarką“

„Šiuo metu ypatingą dėmesį skiriame vaiko teisių apsaugos sisteminei pertvarkai bei institucinės globos pertvarkai“, – socialinių reikalų aptarime Klaipėdoje sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Su darbo vizitu lankydamasis Klaipėdos mieste jis susitiko su vietos valdžios atstovais, socialiniais darbuotojais, vaiko teisių specialistais, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų atstovais.

Vaiko teisių apsaugos pertvarka siekiama sukurti nepertraukiamai visą parą veikiančią sistemą, kuri užtikrintų vienodos praktikos apsaugant ir ginant kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus formavimą ir taikymą valstybėje, bei efektyvesnę šios funkcijos įgyvendinimo valstybės priežiūrą.

Nuo liepos 1 d. vaiko teisių apsaugos sistema taps centralizuota, t.y., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taps centrine valstybine vaiko teisių apsaugos institucija, o dabar savivaldybėse dirbantys vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai – šios institucijos darbuotojais ir dirbs pagal vienodus standartus. Tam šiuo metu yra aktyviai rengiamasi.

Kaip akcentavo ministras Linas Kukuraitis, pagalbos šeimai srityje pasitarnaus ir darbo su šeima metodikos, pavyzdžiui, Šeimos konferencijos metodas kaip pagalba šeimai, specialistams, pasitvirtinęs daugelyje pasaulio šalių, tai pat daugiamatės šeimos terapijos (MDFT) metodas, kuris planuojamas diegti kitais metais ir kuris padėtų sunkiai auklėjamiems vaikams ir jų tėvams, praktinis modelis ankstyvajai intervencijai ir prevencijai „S.M.A.R.T. tėvystė“ ir kt.

Susitikime daug kalbėta apie socialinių darbuotojų profesinių sąjungų vaidmenį. „Džiaugiuosi, kad Klaipėdoje aktyvi socialinių darbuotojų profesinė sąjunga. Naujuoju, liepą įsigaliojusiu Darbo kodeksu kaip tik ir skatinamas didesnis darbuotojų interesų atstovavimas ir socialinio dialogo tarp darbuotojų ir darbdavių vystymas, dėl to sveikinu ir skatinu darbuotojų būrimąsi, socialinio dialogo mezgimą ir būdų darbdaviui ir darbuotojui sutarti dėl bendrų tikslų ieškojimą“, – sakė L. Kukuraitis.

Kviečiame į Atvirų durų dienas!

Kovo 21–22 dienomis 15–19 val. kviečiame į svečius – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje vyks Atvirų durų dienos.

Atsakysime į visus klausimus, susijusius su vaiko teisių pažeidimais, paaiškinsime, kaip jie nagrinėjami, kur reikia kreiptis konkrečiu atveju, taip pat kokios yra pagalbos vaikams galimybės.

Konsultacijas teiksime vaikų globos, įvaikinimo procedūrų, jų eigos, galimybių, teisinio reguliavimo klausimais.

Išsamiai papasakosime, kaip reaguoti, kur kreiptis, turint informacijos apie vaiko teisių pažeidimus šeimoje, švietimo įstaigose.

Apsilankiusius plačiau supažindinsime su institucijoje globojamų vaikų laikino svečiavimosi šeimoje sąlygomis.

Atsakysime į visus su Globėjų ir įtėvių mokymų ir konsultavimo pagal GIMK programą susijusius klausimus. 

Konsultuosime tarptautinės vaiko globos bei neteisėto vaiko išvežimo bei laikymo klausimais.

Besidominčius plačiau supažindinsime su vykdoma institucinės globos pertvarka „Lietuva – be globos namų 2020“, šios pertvarkos rėmuose teikiamomis paslaugomis ir jos eiga.

Taip pat pristatysime naujausias žinias dėl vykdomos vaiko teisių apsaugos sistemos centralizacijos, apie tai, kokios naujienos laukia Lietuvos šeimų nuo liepos 1-osios dienos.

Atsakysime į kitus rūpimus klausimus.

Laukiame Jūsų!

Registruokitės el. paštu egle.juozenaite@vaikoteises.lt arba telefonu (8 5) 213 7992

X