Naujienos

Seimo nariai ragino vaikus būti aktyviems, drąsiems ir kvietė rašyti jiems laiškus

Šiandien Lietuvos Respublikos Seimo III rūmuose įvyko ketvirtasis vaikų globos įstaigose veikiančių Vaikų tarybų atstovų susitikimas. Jame dalyvavo daugiau kaip 100 vyresnio amžiaus vaikų iš 35 vaikų globos namų.

Susitikime aptarti vaikų globos įstaigose augantiems vaikams rūpimi klausimai, kas svarbu žinoti ir laukia jų atėjus į suaugusiųjų pasaulį, kaip tinkamai pasiruošti savarankiškam gyvenimui, jo galimiems iššūkiams ir išbandymams.

Renginį vedusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė pradėjo susitikimą susirinkusiųjų susipažinimo žaidimu ir palinkėjo vaikams drąsiai išsakyti savo nuomonę, pasiūlymus bei klausti.

Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas, sveikindamas renginio dalyvius, kalbėjo, jog Vaikų tarybos yra valdžia, atstovaujanti ne tik sau, bet ir draugams, galinti priimti svarbius visiems vaikams kolektyvinius sprendimus. Jis pabrėžė, kad tokie tradiciniai susitikimai Seime labai naudingi, skatinantys vaikus būti aktyviems ir žingeidiems. Taip pat jis kvietė vaikus rašyti laiškus rūpimais klausimais Seimo nariams. „Gyvenimas – ne tik šventė, jis kupinas daug išbandymų, – sakė A. Sysas. – Vaikai, kaip ir kiekvienas mes, turime ir teises, ir pareigas, kas padeda įveikti iššūkius, siekti prasmingų tikslų.“

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Dovilė Šakalienė priminė vaikams jų pagrindines teises – būti saugiems ir augti šeimoje, pabrėždama neseniai priimto Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo svarbą, šias teises užtikrinant. Ji linkėjo jauniesiems susitikimo dalyviams: „Būkite diplomatiški, kantrūs, pasitikėkite savimi ir pasiekite tai, ko norite. Jūs tai galite, nes esate jau matę ir šilto, ir šalto.“

Renginyje banko „Swedbank“ ir Lietuvos banko atstovės Laura Galdikienė ir Rasa Cicėnienė pristatė galimus žmonių darbus po dvidešimties metų, robotų, 3D spausdinimo, dalijimosi ekonomikos galimybes, kuriomis Z karta turėtų sėkmingai pasinaudoti, taip pat greitųjų kreditų pavojus.

Apie vaikų ir paauglių darbo santykių aktualijas, nelegalaus darbo esmę, nepilnamečių darbinę karjerą bei patirtį papasakojo Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Rūta Staugaitienė bei Vilniaus SOS vaikų kaimo Jaunimo namų vadovas Gražvydas Pavalkis.

Nemažai dėmesio skirta ankstyviesiems lytiniams santykiams, jų prevencijai, priežastims ir pasekmėms. Pranešimą šia tema skaitė gydytoja akušerė-ginekologė Vaiva Eringytė. Gyvenimo patirtimi iki dukros gimimo ir po jo pasidalijo buvusi vaikų globos namų globotinė.  

Antroje susitikimo dalyje vaikai, pasiskirstę į tris grupes pagal juos labiausiai dominančias temas, kartu su žinomais žmonėmis –  Sostinės krepšinio mokyklos steigėju Andriumi Čerškumi, dainininku ir dainų autoriumi Donatu Montvydu, dainininku, aktoriumi ir televizijos laidų vedėju Marijonu Mikutavičiumi bei hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ įkūrėju ir lyderiu Gabrieliumi Liaudansku – kūrė verslo planą, gilinosi  į profesijų pasirinkimo ir pozityvių gyvenimo galimybių įvairovę. Grupių užsiėmimų rezultatai pristatyti visiems renginio dalyviams.

Renginio organizatoriai – Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Daugiau renginio nuotraukų – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos „Facebook“ paskyroje.

Spalio 30 d. į Seimą renkasi vaikų globos namų Vaikų tarybų atstovai

Spalio 30 d., pirmadienį, Lietuvos Respublikos Seime (III Seimo rūmuose) įvyks ketvirtasis vaikų globos įstaigų Vaikų tarybų atstovų susitikimas. Jame dalyvaus apie 100 vyresnio amžiaus vaikų iš maždaug 30 vaikų globos namų.

Susitikimo tikslas – suteikti galimybę vaikų globos įstaigose augantiems vaikams aptarti jiems aktualias temas ir išsakyti savo nuomonę rūpimais klausimais, pasidalyti vaikų globos namų savivaldos patirtimi, išklausyti lektorių skaitomus pranešimus vaikams svarbiomis temomis.

Pirmoje renginio dalyje vaikai klausysis pranešimų apie ateities profesijas, darbo santykius, sužinos apie nelegalaus darbo bei greitųjų kreditų galimus pavojus bei ankstyvuosius lytinius santykius.

Vėliau vaikai, pasiskirstę į tris grupes pagal juos labiausiai dominančias temas, kartu su žinomais žmonėmis –  Sostinės krepšinio mokyklos steigėju Andriumi Čerškumi, dainininku ir dainų autoriumi Donatu Montvydu, dainininku, aktoriumi ir televizijos laidų vedėju Marijonu Mikutavičiumi bei hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ įkūrėju ir lyderiu Gabrieliumi Liaudansku – bandys sukurti verslo planą, pažvelgs į profesijų pasirinkimo ir pozityvių gyvenimo galimybių įvairovę. Grupių užsiėmimų rezultatai bus pristatyti visiems renginio dalyviams.

Renginį organizuoja Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Susitikimo programa

Institucinės globos pertvarkos renginyje – apie orumą, nepriklausomybę ir pokyčius

Šiandien, spalio 26 d., Vilniuje vyksta institucinės globos pertvarkos klasterio konferencija.

Konferencijos tema – likusių be tėvų globos vaikų (įskaitant kūdikius), patiriančių riziką vaikų bei jų šeimų gerovės užtikrinimas. Renginyje pristatoma institucinės globos pertvarkos eiga, institucinei globai alternatyvios paslaugos vaikams ir jų šeimoms.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sveikindamas renginio dalyvius, sakė: „Esame smaigalyje kovos už žmogaus orumą Lietuvoje. Esu pats už tai atsakingas ir esu įsitikinęs, kad tik ori visuomenė gali oriai elgtis su savo žmonėmis. Šiandien svarbiausia – turinys, o ne pastatai. Priimdami globoti tėvų globos netekusius vaikus suteikiame jiems kitą gyvenimo kokybę“.

Pasak konferencijoje dalyvaujančios socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Šilalienės, kitose šalyse nebediskutuojama, ar tokios pertvarkos reikia: „Sutarta, kas yra orumas, žmogaus nepriklausomybė ir jo paties pasirinkimas gyventi ten, kur jis nori. Aišku, žmogui teikiama ir visa reikalinga pagalba. Pertvarkos procesas yra ilgas, įvairiapusis, apimantis daug sričių, sektorių ir ne toks greitas, kaip norėtųsi“.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė, moderuojanti konferenciją, pažymėjo, kad institucinės globos pertvarka lems išties didelius pokyčius: „Negali būti pokyčio be rizikos, progreso be aukos, laisvės be solidarumo“.

Konferencijoje pranešėjai kalba apie kelio link Lietuvos be vaikų namų viziją ir kertinius sistemos elementus, darbų, kuriuos reikia nuveikti, kryptis, tikslą ir jo suvokimą svarbą, dalijasi įžvalgomis apie vaikų poreikių vertinimą, iššūkius ir jų įveiką, įgyvendinant institucinės globos pertvarką.

Daug dėmesio skiriama socialinių darbuotojų patirčiai rengiant vaikus savarankiškam gyvenimui bendruomeniniuose vaikų globos namuose. Užsienio institucijų bei savivaldybių atstovai dalijasi gerąją patirtimi, kaip vykdomi pokyčiai, kad kuo mažiau likusių be tėvų globos vaikų patektų į globos namus.

Renginio antroje dalyje Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo bei Vidaus reikalų ministerijų atstovai diskutuoja apie ministerijų vaidmenį, siekiant užtikrinti vaiko ir jo šeimos gerovę, tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir jo galimybes. Taip pat aptariamas vykdomas institucinės globos pertvarkos pirmas etapas, bandomosios bendruomeninės paslaugos vaikams, besilaukiančioms moterims, vienišoms motinoms, socialinių globėjų paslauga, palydimoji globa bei šeimos modelio bendruomeniniai namai.  

Konferencijoje pranešimus skaito ir dalyvauja ministerijų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, socialinio darbo, pertvarkomų globos įstaigų, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaigos bei kitų institucijų atstovai.

Daugiau informacijos apie konferenciją skaitykite Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje ir interneto svetainėje adresu  http://www.pertvarka.lt/.

Pakruojo rajono savivaldybėje specialistų darbas pagrįstas jų asmeniniu santykiu

Šiandien Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Vita Šulskytė, Veiklos planavimo ir stebėsenos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė ir vyriausioji specialistė Daiva Steponavičienė Pakruojo rajono savivaldybėje dalyvauja šio rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir socialinių partnerių, dirbančių su socialinės rizikos vaikais, susitikime.

Renginyje susipažįstama su savivaldybės situacija, susijusia su socialinės rizikos vaiko teisių apsauga ir pagalbos vaikui bei jo šeimai užtikrinimu, kaip vykdoma socialinės rizikos prevencija, bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo modeliu.

Susitikime pabrėžta, kad bendradarbiaujant labai svarbus specialistų asmeninis santykis. Esant būtinybei, darbuotojai operatyviai susisiekia vieni su kitais telefonu, bendrauja ir nedelsdami reaguoja, kai reikia padėti socialinės rizikos vaikui ir jo šeimai. 

Spalio 26 d. Vilniuje įvyks institucinės globos pertvarkos klasterio konferencija

Spalio 26 d., ketvirtadienį, viešbutyje „Crowne Plaza Vilnius“ (M. K. Čiurlionio g. 84, Vilnius) įvyks institucinės globos pertvarkos klasterio konferencija. 

Renginio tema – likusių be tėvų globos vaikų (įskaitant kūdikius), patiriančių riziką vaikų bei jų šeimų gerovės užtikrinimas. Renginyje bus pristatyta institucinės globos pertvarkos eiga, institucinei globai alternatyvios paslaugos vaikams ir jų šeimoms.

Konferencijoje pranešimus skaitys ir dalyvaus Prezidentūros, ministerijų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, socialinio darbo, pertvarkomų globos įstaigų, Vaiko teisių kontrolieriaus įstaigos bei kitų institucijų atstovai.

Konferencijos organizatorius – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Konferencijos darbotvarkė

Ministras L. Kukuraitis ir tarnybos vadovė lankosi Ignalinos rajono ir Visagino savivaldybėse

Šiandien socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, ministro patarėja vaiko teisių apsaugos klausimais Kristina Paulikė ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė su darbo vizitu lankosi Ignalinos rajono ir Visagino savivaldybėse.

Daugiau informacijos apie vizitą Ignalinos rajone Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje

Daugiau informacijos apie vizitą Visagine Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje

Europos Komisijos atstovams pristatytas institucinės globos pertvarkos projektas

Šiandien Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame susitikime su Europos Komisijos atstovais socialinių reikalų Lietuvoje klausimais pristatė tarnybos vykdomą institucinės globos projektą ,,Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“.

Taip pat ji akcentavo neseniai priimto Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo svarbą, Civilinio kodekso pakeitimus, kuriais siekiama užtikrinti vaikų saugumą šeimoje ir pagreitinti vaikų globos bei įvaikinimo procedūras, ir kitus priimtus sprendimus, susijusius su vaikų gerove.

Ž. Žukauskaitė-Kasparienė pabrėžė, kad pagrindinis politinis strateginis tikslas – pasiekti, kad Lietuvoje iki 2020 m. globos įstaigose neliktų vaikų. 

Tarnybos specialistai dalyvavo pagalbos centro „Sprendžiame kartu“ atidaryme

Spalio 10 d. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams skyriaus vedėja Evelina Firaitė ir institucinės globos pertvarkos projekto Vaiko ir šeimos gerovės ekspertas Audrius Natkevičius dalyvavo kompleksinės pagalbos ir paramos centro „Sprendžiame kartu“ atidaryme. Įstaigą atidarė Dingusių žmonių šeimų paramos centras. Atidarymo kaspiną perkirpo Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis, Vidaus reikalų ministerijos kancleris Algirdas Stončaitis ir Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalja Kurčinskaja.

X