Naujienos

Tarnyboje – vaiko teisių apsaugos specialistai iš visos Lietuvos

Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnyboje vyksta susitikimai su Vaiko teisių apsaugos skyrių atstovais iš visos Lietuvos.

Viename jų patirtimi ir gerąja praktika dalijasi viso Kauno regiono: Kauno rajono, Birštono, Prienų, Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių ir Raseinių savivaldybių atstovai. Jiems Tarnybos atstovai pristato vaiko teisių apsaugos institucinės pertvarkos modelį, Vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto naujoves. Vyksta darbas grupėse, analizuojamos konkrečios situacijos, sprendžiami kilę klausimai.

Kitame Alytaus rajono, Utenos rajono, Visagino, Panevėžio miesto, Šiaulių miesto, Vilkaviškio rajono, Plungės rajono, Šilutės rajono ir Klaipėdos miesto savivaldybių Vaiko teisių apsaugos skyrių vedėjai kartu su Tarnybos specialistais nuodugniai diskutuoja apie vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką. Diskusijos vyksta funkcijų paskirstymo, įvairių praktinių procedūrų, procesų koordinavimo, dokumentų valdymo bei kitais su artėjančiais pasikeitimais kilusiais klausimais.

Tokie Tarnybos susitikimai su šalies vaiko teisių apsaugos specialistais vyksta nuolat, siekiant kuo sklandesnės sistemos pertvarkos ir, svarbiausia – liepos 1 d., įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui, nenutrūkstamos vaiko teisių apsaugos.

Išlydėtuvės Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose

Viena vilniečių šeima, nuvykusi į Klaipėdą susipažinti su siūlomais globoti vaikais: broliuku ir sesute, sužinojo, jog jų motina neseniai susilaukė dar vieno kūdikio, kurio taip pat neaugins.  Šeima nusprendė į savo namus ir širdis priimti dar vieną vaiką – jų sesutę! Pavyzdžių, kuomet į šeimas priimamas ne vienas, o keli vaikai, vis daugėja.  

Nuo š. m. sausio 1 d. iki š. m. gruodžio 5 d. 70 šeimų (sutuoktinių poros) ir 5 nesusituokę asmenys (moterys) įvaikino 82 tėvų globos netekusius vaikus. Įvaikinta 41 mergaitė ir 41 berniukas. 71 vaikas – nuo 0 iki 3 metų amžiaus, 8 vaikai – nuo 4 iki 6 metų amžiaus, 2 vaikai  – nuo 7 iki 9 metų amžiaus bei 1 vaikas – iš 10–14 metų amžiaus vaikų grupės.

17 vaikų įvaikino jų biologinės motinos ar tėvo 15 sutuoktinių. Įvaikinti vaikai: 1 vaikas – nuo 0–3 metų amžiaus, 4 vaikai – 4–6 metų amžiaus, 5 vaikai – 7–9 metų amžiaus, 4 vaikai – 10–14 metų amžiaus ir 3 vaikai – 15–17 metų amžiaus.

Ilgą laiką buvo manoma, kad tik šeimos, neturinčios atžalų, įvaikina be tėvų globos likusius vaikus, taip pat vis vyrauja nuomonė, jog įvaikinimo procesas sudėtingas. Tačiau pastaruoju metu išryškėjusios įvaikinimo proceso tendencijos paneigia tokią nuomonę.

Šiuo metu norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje, sąraše yra 32 laukiančios šeimos, kurios jau yra įvaikinusios vaiką. Iš jų 3 šeimos turi po 2 įvaikintus vaikus.

Šiuo metu norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje, sąraše yra 32 šeimos, kurios turi biologinių nepilnamečių vaikų. Iš jų 1 laukianti šeima augina tris biologinius vaikus, o 2 šeimos – po keturis.

Iki 2017 m. gruodžio 5 d. iš 69 įvaikinusių šeimų, 33 šeimos jau turėjo vaikų (biologinių, iš ankstesnių santuokų ar įvaikintų vaikų). Iš 69 įvaikinusių šeimų, auginančių įvaikintus vaikus: 9 šeimos (sutuoktinių poros) įvaikino antrą kartą, 2 šeimos (sutuoktinių poros) – trečią kartą.

2017 m. lapkričio 30 d. duomenimis, Tarnybos tvarkomoje Norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje, sąraše yra 135 pageidaujančios įvaikinti šeimos ar asmenys. Iš jų – 24 šeimos (asmenys) sutiko įvaikinti pasiūlytus vaikus arba globoja norimus įvaikinti vaikus, 14 šeimos (asmenys) jau pateikė dokumentus teismui dėl įvaikinimo, 25 šeimos laikinai globoja vaikus iki tol, kol bus galima įvaikinti vaiką/ tvarkomas vaiko teisinis statusas dėl įvaikinimo, vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka (vaikai rasti „gyvybės langelyje“, palikti sveikatos priežiūros įstaigose, ar kitose vietose ir kt.), 5 šeimoms pateiktas vaiko pasiūlymas ir 57 šeima (asmenys) laukia pasiūlymų įvaikinti vaikus.

Seminaras vaiko gerovės srities specialistams

Šiandien, gruodžio 5 d., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba vaiko gerovės srityje dirbantiems specialistams: globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymo ir konsultavimo atestuotiems socialiniams darbuotojams, miestų ir rajonų savivaldybės administracijų vaiko teisių apsaugos skyrių specialistams ir vaikų globos institucijų specialistams, organizuoja seminarą tema „Psichikos sveikatos sutrikimai ir jų paveldimumas, vaiko gerovės srityje dirbančių specialistų bendradarbiavimo ir psichologinio atsparumo stiprinimo svarba“.

Tarnybos organizuojamame seminare pranešimus skaito med. dr. Sigita Lesinskienė, psichologė ir ugdomojo vadovavimo specialistė Inga Juodkūnė bei kiti specialistai.

Seminaro temos:

1) vaikų psichikos sveikatos sutrikimai ir jų paveldimumas;

2) vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkos aspektai;

3) institucinės globos pertvarkos aktualijos;

4) tinkamiausio fizinio asmens parinkimo likusiam be tėvų globos vaikui procedūra;

5) išsamios pasirengimo įvaikinti vaiką išvados svarba įvaikintojų parinkimo vaikui procese;

6) globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymo ir konsultavimo atestuotų socialinių darbuotojų funkcijos, geroji bendradarbiavimo su vaiko teisių apsaugos skyriumi praktika;

7) psichologinio atsparumo stiprinimo svarba vaiko gerovės srityje dirbantiems specialistams.

Iš gyvybės langelių – į mylinčias šeimas

Nuo š. m. sausio 1 d. iki lapkričio 30 d. šalyje įsteigtuose „gyvybės langeliuose“ buvo saugiai palikta 10 naujagimių, nesukeliant grėsmės vaiko gyvybei. Galima pasidžiaugti, kad net 4 vaikų biologinės motinos / tėvai kreipėsi dėl paliktų naujagimių „gyvybės langeliuose“ vaikų susigrąžinimo, kiti vaikai yra globojami įvaikintojų šeimose iki tol, kol jie bus galimi įvaikinti pagal teisės aktus, arba vaikai buvo įvaikinti.

Iš viso nuo 2009 m. iki šiandien „gyvybės langelyje“ rasti arba palikti 63 vaikai, iš kurių: 48 vaikai įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių šeimose, 9 vaikus susigrąžino biologiniai tėvai ir  2 vaikus sutiko laikinai globoti su galimybe įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių sąraše esančios šeimos.

Vienas vaikas nesiūlomas laikinai globoti su galimybe įvaikinti dėl jo sveikatos sutrikimų, o dėl kito vaiko laikinųjų globėjų šeima kreipėsi į teismą dėl įvaikinimo, tačiau atsirado galimi biologiniai tėvai, kurie nori vaiką susigrąžinti.

 2 paliktus vaikus siekiama susigrąžinti į biologines šeimas (vyksta tėvystės nustatymo procedūros).

 Nei vienas iš gyvybės langelyje paliktų vaikų neauga vaikų globos namuose.

Alytuje diskutuojame apie vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką: kaip pasirengti ją įgyvendinti?

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė pristato vaiko teisių apsaugos sistemos pokyčius. Vyksta diskusija apie institucinės globos pertvarkos procesus, vaiko teisių apsaugos sistemos centralizaciją bei laukiamus pokyčius, įsigaliojus Vaiko teisių pagrindų įstatymui  2018 m. liepos 1 d.  

Susitikime dalyvauja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai, Seimo narys Julius Sabatauskas, Alytaus miesto, Alytaus rajono savivaldybių Vaiko teisių apsaugos darbuotojai, administracijų vadovai, Alytaus vaikų globos namų, Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktoriai.

Tarnybos atstovai taip pat atskirai susitiks su Alytaus miesto ir Alytaus rajono savivaldybių administracijos vadovais bei Vaiko teisių skyrių specialistais, su kuriais aptars būsimą darbą kartu, išklausys jų lūkesčius, rūpesčius, atsakys į rūpimus klausimus, informuos apie laukiamus pasikeitimus bei pristatys Tarnybos viziją.

Apsilankę Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, Tarnybos atstovai domėjosi įstaigos pertvarkos procesu, ten augančių vaikų likimais, pabrėždami, kad vaikai neturėtų nei papulti į tokią aplinką nei augti tokiose įstaigose. Šiam tikslui pasiekti yra reikalingos visų mūsų bendros pastangos.

Ministras Linas Kukuraitis apie inistitucinės globos pertvarką per LRT televiziją!

Kada realiai pradėsime jausti Matuko reformos įstatymą ir kaip pavyks (o pavyks!) 2020 m. visus vaikus iš globos namų apgyvendinti bendruomenėse – į žurnalistės Joanos Lapėnienės klausimus atsako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

LRT televizijos laida „Metų Panorama“ bus transliuojama gruodžio 31 dienos vakarą. Didžiuojamės, kad šie darbai – tarp metų svarbiausių!

Daugiau informacijos apie Pertvarką www.pertvarka.lt.

Šiandien – Spalvoto meduolio diena!

Su vaikų džiaugsmais, o dažnai ir rimtomis problemomis kasdien susidurianti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Žydronė Žukauskaitė-Kasparienė Spalvoto meduolio dienai skirtame interviu vardina ne tik spręstinas problemas, bet ir pateikia daug naudingų patarimų. O pokalbio grožį ir prasmę iliustruoja ištrauka iš jos kalėdinio palinkėjimo: „Girdėkime vaikus! Neapsimeskime, kad jų klausomės, bet tikrai klausykimės ir girdėkime.“

Skaitykite daugiau: https://gyvbudas.lrytas.lt/…/praktiskas-patarimas-kaip-va…/…

 

Parodoje „Vaikų šalis“ pristatysime akciją „Vaiko globa – neįkainojama dovana“

Jau šį savaitgalį, lapkričio 24–26 d., Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vykdoma socialinė-informacinė akcija „Vaiko globa – neįkainojama dovana“ bus pristatoma LITEXPO parodoje „Vaikų šalis“.

Tarnybos specialistai kartu su Globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymo ir konsultavimo atestuotais socialiniais darbuotojais bei savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistais supažindins šventės dalyvius su vaiko globos (rūpybos) šeimoje ir įvaikinimo aktualijomis bei galimybėmis. Parodos dalyviams bus teikiama informacinė dalomoji medžiaga, besidomintiesiems bus suteikta visa reikalinga informacija.

Nepraeikite pro šalį!

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba 2014 m. gegužės 2 d. pradėjo socialinę-informacinę akciją „Vaiko globa – neįkainojama dovana“. Akcijos tikslas – kuo plačiau skleidžiant informaciją apie likusių be tėvų globos vaikų globą ir įvaikinimą bei šeimų galimybes priimti į savo namus šiuos vaikus, atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad vaiko globa – neįkainojama dovana ne tik vaikui, bet ir jį globojančiam suaugusiajam, visuomenei bei valstybei.

X