Vaiko laikinojo apgyvendinimo metu siekiama išvengti institucijų

Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai (toliau – VTAS) susitikime su BĮ Klaipėdos miesto „Šeimos ir vaiko gerovės centru“, VšĮ „SOS vaikų kaimai“ darbuotojais bei savivaldybės atstovais nusprendė sukurti sistemą, pagal kurią VTAS specialistai, dirbantys nakties metu, žinotų, pas kurį budintį globotoją galima nuvežti vaiką ir taip užtikrinti, kad vaikas nepatektų į institucinius globos namus.

„Siekiant užtikrinti geriausius vaiko interesus, vaiko paėmimo iš įstatyminių atstovų metu, geriausia būtų, kad vaikas iš šeimos iškart patektų pas budintį globotoją, ir, kad, išvengtume institucijų. Be to, vaikui turi būti užtikrinamas bendravimas su tėvais būnant budinčių globotojų šeimoje“, – teigė Klaipėdos VTAS vyresnioji patarėja Rasa Bekėžienė.

Dėl to ir nuspręsta sukurti sistemą, pagal kurią VTAS specialistai, dirbantys nakties metu, žinotų, pas kurį budintį globotoją galima nuvežti vaiką, išvengiant vaiko apgyvendinimo institucijose. Sistema paprasta: lentelėje, periodiškai gaunamoje iš „Šeimos ir vaiko gerovės centro“ ir VšĮ „SOS vaikų kaimai“ surašyta, koks budintis globotojas, kokiu paros metu ir kokio amžiaus vaikus gali priimti. Tokiu būdu atsirastų glaudesnis bendradarbiavimas ir tiesioginis vaiko teisių apsaugos specialistų kontaktas su budinčiais globotojais. Tačiau šiai dienai užuovėjos pas „SOS vaikų kaimai“ budinčius globotojus nakties metu vaikai negali sulaukti – darbuotojai dirba tik dieną, priešingai nei „Šeimos ir vaiko gerovės centre“, kuris priima vaikus bet kuriuo paros metu. Minėtame centre apsistojus vaikui yra užtikrinamas intensyvus vaiko bendravimas su tėvais – tai turėtų būti užtikrinama ir vaikui esant pas budinčius globotojus.

Šiuo metu Klaipėdos miesto „Šeimos ir vaiko gerovės centre“ yra du budintys globotojai, abu neprižiūri vaikų palyginus trumpą laiką – apie dvi savaites. Tačiau abu budintys globotojai pageidauja pasirūpinti vaikais, kuriems dar nėra suėję vieneri metai, o tai apsunkina laikinojo apgyvendinimo vyresniems vaikams paieškas.

Tuo tarpu „SOS vaikų kaimai“ Klaipėdos padalinyje yra penki budintys globotojai. Šioje įstaigoje šiai dienai yra prižiūrimas vienas vaikas, dar vienas vaikas netrukus apsigyvens budinčių globėjų šeimoje. „SOS vaikų kaimai“ Šiaurės vakarų programos vadovė Jurgita Mikolaitytė pasakė, kad „yra globėjų, kurie nenori bendradarbiauti su kitais globos centrais, nori tik su „SOS vaikų kaimu.“

Primename, kad nuo kitų metų valstybė skirs laikinosios priežiūros išmokas ne tik budintiems globėjams, bet ir tiems asmenims, kurie, nustačius apsaugos vaikui poreikį, priims prižiūrėti ar apgyvendins vaikus.